Меѓународен конкурс за компјутерски цртеж
„ Заедно растеме“
2014
Посветен на 28 септември денот на Бошњаците во Република Македонија
На наградените и нивните ментори им честитаме а на останатите учесници и нивните ментори им благодариме за учеството.
ООУ“Рајко Жинзифов“
Г.Оризари Велес
Македонија
Категорија учесници од странство наградени учесници
Наградени
І група - 5 - 8 години
1 награда- Ана Мария Петрова
;
Име на цртежот:Растем заедно
* Име и презиме на авторот;: Ана Мария Петрова
* Дата на раѓање; 10.07.2008 г.
* Училиште;Компютърна школа Вале
* Ментор; Людмила Стайкова Adobe Photoshop CS5 Haskovo 6300 Бугарија
2 награда- Теодор Карлов
* Име на цртежот:Растем заедно
* Име и презиме на авторот;: Теодор Карлов
* Дата на раѓање; 28.09.2009 г.
* Училиште;Компютърна школа Вале
* Ментор; Людмила Стайкова Adobe Photoshop CS5 Haskovo 6300 Бугарија
3 награда- Anastazija Sojadinovic
Anastazija Sojadinovic
Zemun
09.04.2009 Mentor Ljiljana Petković
Adobe Photoshop
3 награда Smajlović Maida
Naziv crteža: Bosanski tepih
Ime i prezime autora: Smajlović Maida
Datum rođenja: 04. 02. 2008.
Škola: Osnovna škola "Soko", Područna škola Škahovica
Mentor: Huskić Edin, nastavnik razredne nastave
Crtež rađen u programu: Microsoft Paint 75320 Gračanica BiH
Наградени
ІІ група - 9 - 11 години;
1 награда- Вяра Казакова
* Име на цртежот:Растем заедно
* Име и презиме на авторот;: Вяра Казакова
* Дата на раѓање; 04.11.2003 г.
* Училиште;Компютърна школа Вале
* Ментор; Людмила Стайкова
Adobe Photoshop CS5 Haskovo 6300 Бугарија
2 награда- Дейвид Лавчев
* Име на цртежот:Растем заедно
* Име и презиме на авторот;: Дейвид Лавчев
* Дата на раѓање; 04.03.2003 г.
* Училиште;Компютърна школа Вале
* Ментор; Людмила Стайкова Adobe Photoshop CS5
2 награда - Okić Nermina
Naziv crteža: Bosna kolo
Ime i prezime autora: Okić Nermina
Datum rođenja: 03.10. 2005.
Škola: Osnovna škola "Soko", Područna škola Škahovica75320 Gračanica BiH
Mentor: Husić Fuad, nastavnik razredne nastave
Crtež rađen u programu: Microsoft Paint
3 награда- Mulahusejnović Ramiza
Naziv crteža: Iftar
Ime i prezime autora: Mulahusejnović Ramiza
Datum rođenja: 26. 07. 2005.
Škola: Osnovna škola "Soko", Područna škola Škahovica75320 Gračanica BiH
Mentor: Husić Fuad, nastavnik razredne nastave
Crtež rađen u programu: Microsoft Paint
Наградени
ІІІ група - 12 - 14 години;
1 награда- Stefani Georgieva Georgieva
Lucy´s birthday
Stefani Georgieva Georgieva
03.12.1999 Spain
С.p. 46810 Enguera, Valencia
Ръководител: Нели Гочева
1 награда- Ивелина Колева
* Име на цртежот:Растем заедно
* Име и презиме на авторот;: Ивелина Колева
* Дата на раѓање; 18.08.2002 г.
* Училиште;Компютърна школа Вале
* Ментор; Людмила Стайкова
Adobe Photoshop CS5
Haskovo 6300 Бугарија
2 награда -Гюнер Али
* Име на цртежот:Растем заедно
* Име и презиме на авторот;: Гюнер Али
* Дата на раѓање; 17.10.2001 г.
* Училиште;Компютърна школа Вале
* Ментор; Людмила Стайкова
Adobe Photoshop CS5
Haskovo 6300 Бугарија
2 награда- Бончо Янев
Име на цртежот:Растем заедно
* Име и презиме на авторот;: Бончо Янев
* Дата на раѓање; 27.04.2002 г.
* Точна адреса;Хасково, 6300, пл. Свобода 11
* Училиште;Компютърна школа Вале
* Ментор; Людмила Стайкова
Adobe Photoshop CS5
Haskovo 6300 Бугарија
3 награда- Ведиха Дурсун
* Име на цртежот:Растем заедно
* Име и презиме на авторот;: Ведиха Дурсун
* Дата на раѓање; 10.01.2001 г.
* Училиште;Компютърна школа Вале
* Ментор; Людмила Стайкова
Adobe Photoshop CS5
Haskovo 6300 Бугарија
3 награда -Дейвид Лавчев
* Име на цртежот:Растем заедно
* Име и презиме на авторот;: Дейвид Лавчев
* Дата на раѓање; 04.03.2002 г.
* Училиште;Компютърна школа Вале
* Ментор; Людмила Стайкова
Adobe Photoshop CS5
Haskovo 6300 Бугарија
На меѓународниот ликовен конкурс ,,Зелен свет околу нас,, кој го организираше училиштето Љубен Каравелов од Видин Бугарија и Министерството за образование на Република Бугарија, награда освои и ученичка од Горно Оризари. Аделиса Хасан Кицара од петто одделение од ОУ Рајко Жинзифов ментор Лила Арсова го сови третото место во категоријата на ученици од 6 до 11 години.
Таа оваа награда ја освои за цртежот „Зачуваj не уништуваj“. На овој натпревар учествувале 463 деца од 12 држави, Литванија, Италија, Шпанија, Романија, Индија, Македонија, Јужна Кореја, Хрватска, Србија, Полска и домаќинот Бугарија.
Учесниците се натпреваруваа во три возрасни категории од 6 до 11, од 12 до 15 и од 16 до 19 години.